Mastering - pytania i odpowiedzi

Czym jest mastering?
Dlaczego mam robić mastering?
Kto potrzebuje masteringu?
Przygotowując nagrania do masterigu...
Jak mogę wysłać swoje miksy?
Jak długa może być płyta?
Co to są kody ISRC?
Co jeszcze powinienem przygotować na sesję masteringową?

Czym jest mastering?
Mastering (lub pre-mastering) to ostatni kreatywny etap w produkcji nagrań muzycznych. Mastering ma na celu spowodowanie by zbiór nagrań zmiksowanych w studio nagraniowym stał się całością, spójnym jednorodnym albumem. Jednak najważniejszym aspektem masteringu jest to że para doświadczonych uszu przesłucha miksy w świeży i obiektywny sposób. Mastering jest sztuką harmonii i równowagi. Wszystkie decyzje i korekty dokonywane w czasie sesji dotykają całości miksu, muszą być więc, podejmowane niezwykle rozwaźnie i ze smakiem. Doświadczenie i doskonały system odsłuchowy są niezastąpione w czasie profesjonalnego masteringu.
Dlaczego mam robić mastering?
Najważniejszym celem jaki przyświeca profesjonalnemu masteringowi jest osiągnięcie najlepszego brzmienia na możliwie szerokim spektrum sprzętu grającego takim jak: sprzęt samochodowy, domowe wieże, odtwarzacze mp3 itp. Równie ważnym celem jest osiągnięcie oryginalnego brzmienia, wyróżniającego nasze nagrania i nadanie im ekskluzywnego wymiaru.

Kto potrzebuje masteringu?
Mastering jest dla twórców i artystów którzy chcą wynieść swą muzykę na wyższy, profesjonalny poziom. Także dla tych którzy przygotowują swe nagrania demo. W tym przypadku niezwykle ważne jest by muzyka wyróżniała się wyższym od przeciętnego poziomu takich nagrań i wywoływała dobre wrażenie od pierwszego przesłuchania.

Przygotowując nagrania do masterigu...
– nie maksymalizuj poziomu głośności, zachowaj RMS na poziomie ok. -18, -15 dB
– nie stosuj głębokiego EQ na sumie miksera
– nie przycinaj początków i końców nagrania
– nie rób fade in lub fade out
– nie zapisuj plików w formacie MP3 itp.
+ usuń do samego zgrania wszelkie procesory dzialające na sumie. Wyjątkowo, jeśli nie możesz obejść się bez takich urządzeń by osiągnąc adekwatne brzmienie używaj ich niezwykle ostrożnie!
+ zachowaj co najmniej 0,5 dB headroom
+ zapisuj pliki do masteringu w możliwie najwyższej rozdzielczości (zalecane 24 bity i 88,2 kHz)

Jak mogę wysłać swoje miksy?
Zapewniamy bezpośredni dostęp do naszego serwera ftp. Dostęp jest bezpieczny i dodatkowo zabezpieczony przed nieuprawnionym dostępem. Po zakończeniu masteringu umieszczamy pliki wav do ściągnięcia na ftp. Oczywiście jest możliwa obecność na sesji masteringowej i odbiór osobisty.
Zapraszamy do wypełnienia formularza wstępnej rezerwacji sesji masteringowej »

Jak długa może być płyta?
Album cd nie może być dłuższy niż 79 minut i 58 sekund.

Co to są kody ISRC?
ISRC (International Standard Recording Code) to międzynarodowy system identyfikacji nagrań. Każdy kod ISRC jest unikalny i stanowi swoisty cyfrowy podpis. Usprawnia on automatyczną identyfikację nagrań niezbędną w nowoczesnym systemie rozliczeń praw autorskich.

Co jeszcze powinienem przygotować na sesję masteringową?
Staranny opis plików wysyłanych do masteringu jest nie do przecenienia. Dobrze jest przygotować ostateczną kolejność i listę tytułów utworów do CD-textu.